Banca Mondială estimează cea mai serioasă criză din ultimii 150 de ani

Banca Mondială estimează o criză serioasă în urma restricțiilor aduse de pandemia de coronavirus. Nu mai puțin de 5,2 la sută scăderi la nivelul economiilor din întreaga lume, spun reprezentanții instituției de asistență financiară, chiar și în condițiile în care au existat ajutoare financiare acordate țărilor afectate, de la Uniunea Europeană spre exemplu.

Economia mondială se va contracta cu 5,2% în 2020, estimează experții Băncii Mondialepotrivit unei estimări a Băncii Mondiale. Pandemia de coronavirus a avut un impact “rapid şi masiv” asupra economiilor.

Banca Mondială consideră că ne confruntăm cu “cea mai profundă” recesiune de la al Doilea Război Mondial. Numărul de state ale căror economii vor avea de suferit în acest an prefigurează cea mai gravă criză economică din ultimii 150 de ani, consideră datele analizate de experții în asistență financiară globală, potrivit publicației Știri pe Surse.

Banca Mondială estimează că numărul persoanelor ameninţate de sărăcie extremă, în acest context, se cifrează între 70 și 100 de milioane.

Noile previziuni indică daune economice şi mai mari faţă de estimările din aprilie ale Fondului Monetar Internaţional, care a estimat o scădere economică la nivel global de 3% în acest an.

Banca Mondială a dat României 400 de milioane de euro pentru a lupta cu noul coronavirus. O linie de asistență financiară a fost pusă la dispoziția Guvernului României, care a accesat-o, a transmis recent instituția.

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.
Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

SUA vor construi în România un poligon modern de antrenament pentru tancuri, într-o zonă de graniță

Armata Statelor Unite va colabora cu Armata Română pentru...

Nicușor Dan: Partenerii externi înțeleg acum mai bine de ce au fost anulate alegerile prezidențiale

Președintele României, Nicușor Dan, susține că partenerii externi au...

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine