sâmbătă, august 15, 2026
21.8 C
București

Ce spune Ciolacu despre măsurile fiscale invocate de Nicușor Dan: „Înțeleg apocalipsa”

Marcel Ciolacu a declarat, luni, că măsurile fiscale pe care trebuie să le ia Guvernul în perioada următoare și care au fost invocate pe președintele Nicușor Dan „nu sunt unele speciale sau inventate”, ci acestea au fost deja asumate de România în PNRR. El mai spune că „înțelege apocalipsa și de ce se creează acest lucru, astfel încât să vină cineva să le rezolve repede, în două luni”.

Ciolacu spune că măsurile fiscale la care face referire Nicușor Dan sunt deja asumate de țara noastră în PNRR.

„Noi vorbim după un an și șase luni în care am avut alegeri încontinuu, iar măsurile fiscale invocate în acest moment pe care Guvernul trebuie să le ia sunt cele trecute în PNRR, cele asumate de către România în PNRR, nu sunt alte măsuri speciale sau inventate. Aceste măsuri din PNRR sunt prinse în cererea de plată numărul patru, cerea de plată numărul patru ar fi însumat o sumă, dacă-mi aduc eu bine aminte, de 2,3 miliarde”, a declarat Ciolacu.

Acesta susține că va face o analiză privind toate măsurile fiscale adoptate de guvern sub conducerea sa.

„Eu când am plecat cu domnul ministru Boloș, am devansat anumite ținte și jaloane, astfel încât cererea de plată numărul patru să se depună în iunie, până în 4 iunie era programat acum să vedem că se învestește noul Guvern, dar cu o sumă de 5,7 miliarde. Eu înțeleg și apocalipsa, înțeleg și de ce se creează acest lucru astfel încât cineva să vină să le rezolve repede, pe urmă, în două luni, dar nu au fost niciodată investiții străine directe în istoria României, cum au fost în ultimii 2 ani”, spune fostul premier.

„Vreau să lămurim un lucru. Niciodată în istoria României nu au fost atâtea investiții, niciodată nu a fost o putere de cumpărare atât de mare după 2007 în România, cum a fost în ultima perioadă. Cum este corect, domnul președinte Sorin Grindeanu va ieși și va comunica în perioada următoare și eu o să încerc cu analiștii economici să ies în perioada următoare să detaliem toate măsurile, toate deciziile pe care le-am luat din funcția de prim-ministru”., adaugă acesta.

„Este o analiză o discuție care trebuie avută așezată. Sunt ferm convins că o să o am și eu cu viitorul prim-ministru”, conchide el.

Ultimele știri

Newsweek a retras articolul despre Călin Georgescu. Publicația invocă o eroare editorială

Newsweek a retras un articol care susținea apărarea democrației...

Răsturnare de situație. Nu procurorul Bucurică ar fi tras cu pistolul în momentul reținerii

Procurorul Radu George Bucurică, implicat într-un scandal la o...

Energia solară a ajuns să domine producția de electricitate în România. Reactorul de la Cernavodă, oprit din cauza nivelului Dunării

Vineri, energia solară a devenit majoritară în producția națională...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine