Modalitatea inteligentă prin care doi angajați ai unei primării ar fi generat certificate verzi false

Certificate de vaccinare false. O serie de percheziții au loc miercuri dimineața în trei județe, în cazul unei rețele care comercializa certificate false de vaccinare.

Potrivit procurorilor, doi bărbați din Drobeta Turnu Severin, care ar fi angajați ai primăriei, ar fi scos certificate de vaccinare falsificate pentru 96 de persoane.

Cei doi angajați ai primăriei sunt anchetați pentru accesarea ilegală a sistemului informatic de generare a certificatelor COVID, respectiv registrului de vaccinare a adulților. De asemenea, sunt suspectați de fals informatic, relatează Digi24.

Faptele ar fi avut loc în perioada 15 mai-25 iunie. Unul dintre cei doi angajați, care era detașat registrator la un centru de vaccinare din Drobeta Turnu Severin, ar fi mers la acel centru în afara orelor de program și ar fi generat 96 de certificate de vaccinare prin suprascrierea unora existente, arată sursa citată.

În realitate, cele 96 de persoane nu ar fi fost niciodată vaccinate împotriva COVID-19, spun polițiștii și procurorii.

Cei doi angajați vor fi aduși la audieri alături de zeci de persoane care au primit certificate false.

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine