miercuri, august 26, 2026
23.1 C
București

Conflict major între giganții chinezi de e-commerce: Shein dă în judecată Temu

Shein, gigantul chinez de e-commerce, a intentat un proces împotriva rivalului său Temu la tribunalul federal din Washington D.C., acuzându-l de furt de modele, încălcarea proprietății intelectuale și fraudă.

În plângerea sa, compania Shein afirmă că “Temu îi atrage pe consumatorii americani să descarce și să utilizeze aplicația sa mobilă cu promisiuni de prețuri extrem de mici. Dar Temu nu profită de pe urma vânzării acestor produse, care au prețuri atât de mici încât Temu trebuie să subvenționeze fiecare vânzare, pierzând bani la fiecare tranzacție”.

Shein susține că Temu își încurajează vânzătorii să copieze modelele altor mărci și nu le permite să retragă produsele contrafăcute chiar și după ce aceștia recunosc infracțiunea, transmite B1TV.

În replică, un purtător de cuvânt al Temu a declarat: “Shein, îngropat sub propriul său munte de procese de proprietate intelectuală, are tupeul să fabrice acuzații împotriva altora pentru același comportament inadecvat pentru care sunt dați în judecată în mod repetat”.

Conflictul dintre cele două companii chineze nu este nou. În 2023, Temu a dat în judecată Shein pentru probleme legate de drepturile de autor și intimidarea furnizorilor.

Shein acuză Temu și de furtul “secretelor comerciale valoroase” ale celor mai bine vândute produse și de utilizarea neautorizată a imaginilor protejate de drepturi de autor ale Shein pentru promovarea produselor contrafăcute.

Ambele companii se confruntă cu critici legate de practicile de muncă, legăturile cu guvernul chinez și tendința de a se inspira din modelele altor mărci pentru produsele lor.

Ultimele știri

Dronă ucraineană cu explozibil găsită în România. Miruță: „Incidente de neacceptat”

România se confruntă cu incidente repetate provocate de drone,...

Cine îl va înlocui pe Claudiu Năsui în Parlamentul României, după ce a acceptat un post de ministru la Chișinău

Claudiu Năsui își părăsește locul din Parlamentul României pentru...

Bolojan se așteaptă să fie chemat la DNA, în dosarul șpăgii de 1,5 milioane de euro. „Poți fi invitat să dai declarații”

Premierul demis Ilie Bolojan a comentat situația Cristinei Trăilă,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine