vineri, iunie 26, 2026
27.3 C
București

Indemnizațiile pentru creșterea copilului bolnav se vor da până la 12 ani. Proiectul de lege ajunge pe masa președintelui Iohannis

Părinții vor primi indemnizații pentru îngrijire copilului bolnav până la 12 ani, perioada fiind prelungită printr-un proiect de lege de la șapte ani. Condiția este ca părinții minorului cu probleme de sănătate, care se întind pe o perioadă mai lungă de timp, să fie asigurați în sistemul public de sănătate.

Angajații primesc concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav, de până la 12 ani, transmite B1TV.

Proiectul legislativ privește extinderea vârstei până la care se poate acorda concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav, de la 7 ani cât este în prezent, la 12 ani. Acesta a fost adoptat marți, în unanimitate, de plenul Camerei Deputaților.

Conform legii adoptate, la articolul 26 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:

„(1) Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani”.

Ultimele știri

Petrișor Peiu nu crede versiunea lui Nicușor Dan despre negocierile cu AUR: „Este puțin credibil că nu știa ce face Veștea”

Liderul AUR, Petrișor Peiu, a criticat declarațiile președintelui Nicușor...

George Simion nu se dezice de Călin Georgescu. „Domnia sa trebuie să fie președinte”

George Simion, liderul AUR, a discutat despre susținerea sa...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine