miercuri, iunie 24, 2026
23.8 C
București

Lege cu dedicație? Nicușor Dan sesizează CCR pentru modificări controversate – acuzații de discriminare

Președintele Nicușor Dan a sesizat Curtea Constituțională, acuzând probleme de legalitate și tratament preferențial în legea care modifică planul național de amenajare a teritoriului. Legea introduce o derogare controversată pentru comuna Cociuba Mare, fără consultarea locală.

Președintele Nicușor Dan a trimis la Curtea Constituțională o sesizare împotriva unei legi ce modifică planul de amenajare a teritoriului național, concentrându-se pe zonele cu resurse turistice. Acesta a invocat probleme de constituționalitate și un tratament preferențial nejustificat.

Legea adaugă comuna Cociuba Mare ca unitate administrativ-teritorială în județul Bihor, bazându-se pe resurse antropice. Modificarea a fost realizată printr-o derogare de la criteriul amplasamentului resurselor naturale și antropice, folosindu-se criteriul proprietății.

Președintele a subliniat că legea nu abrogă și nu modifică explicit art. 10 din OUG nr. 142/2008. Aceasta creează ambiguitate juridică și contravine prevederilor constituționale privind previzibilitatea legii.

Dan a criticat și discriminarea față de alte localități care trebuie să parcurgă o procedură completă pentru a fi incluse în zonele turistice. Comuna Cociuba Mare a fost scutită de această procedură printr-o decizie a parlamentului.

Lipsa consultării locale a fost, de asemenea, menționată. Absența unei hotărâri a Consiliului local din Cociuba Mare pentru inițierea demersului este considerată o ignorare a intereselor comunității.

Parlamentul a fost acuzat că a acționat contrar propriei voințe normative, subminând eficiența normelor tehnice și nesocotind dispozițiile constituționale, conform președintelui. Aceasta ar putea duce la nesocotirea arhitecturii instituționale stabilite anterior.

Ultimele știri

Lista puciștilor din PNL care ar urma să fie excluși din partid după căderea Guvernului Veștea

După eșecul guvernului Veștea în Parlament, conducerea PNL plănuiește...

Criza politică din România se adâncește. Câștigătorul ia voturile

Parlamentul României a respins luni seara guvernul propus de...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine