Primarul din Urziceni a fost exclus din PNL, după ce o femeie a născut în fața spitalului

Primarul din Urziceni, Constantin Sava, a fost exclus din PNL, după ce o femeie a născut pe trotuar în fața spitalului din oraș. Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, a explicat, la Antena 3 CNN, decizia luată de liberali.

Primarul din Urziceni a fost exclus din PNL, după ce o femeie a născut pe trotuar în fața spitalului din oraș. Acesta a rămas, însă, în continuare edil.

Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, a explicat, la Antena 3 CNN, decizia luată astăzi.

“Este o decizie cu unanimitate a celor prezenți, cu vot secret, așa cum scrie în statutul partidului. Începând de astăzi, dl. primar nu mai este membru PNL.

Durează procedural, dacă vrei să ai efecte. Nu poți să faci să iei o decizie fără să o analizezi foarte bine, fără să o așezi pe statutul partidului și fără să anunți dinainte. Pentru că dacă am fi luat o decizie inopinat, ar fi putut contesta dl. primar în instanță și nu am fi avut efect atunci.

Prin excludere nu-și pierde decât calitatea de membru. Doar dacă și-ar da demisia își pierde calitatea de primar.”, a anunțat Dragoș Soare, la Antena 3 CNN.

Sursa foto: Antena 3

Ultimele știri

Explicația Ministrului Sănătății pentru neplata primei zile de concediu medical

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, justifică măsura neplății primei zile...

CTP a analizat activitatea lui Bolojan și jocurile PSD: ‘Suntem în continuare în rahat’

Cristian Tudor Popescu a criticat PSD și președintele Dan...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine