Toni Greblă, noul prefect al Capitalei. Ce funcţii a mai ocupat fostul senator PSD

Toni Greblă, fost judecător la CCR şi fost secretar general al Guvernului, a fost numit în funcţia de prefect al Capitalei, fiind susţinut de PSD în funcţie. Greblă o înlocuieşte pe Alexandra Văcaru, care a fost sprijinită de PNL în funcţie.

„Astăzi (miercuri – n.r.) a fost aprobată prin hotărâre de guvern, eliberarea din funcție a doamnei Văcaru Georgiana Alexandra din funcția de prefect al Municipiului București”, a anunțat Dan Cărbunaru.

De asemenea, purtătorul de cuvânt al Executivului a precizat că au fost eliberați din funcție doi subprefecți – Nițescu Nicolae din funcția de subprefect al județului Brăila și Salup Rusu Alexandru Marian din funcția de subprefect al județului Suceava.

„Astăzi (miercuri – n.r.), prin hotărâre de guvern, a fost numit domnul Toni Greblă în funcția de prefect al Municipiului București. De asemenea, prin hotărâri de guvern, a fost numită Badiu Virginia Loredana în funcția de Subprefect al Județului Brăila, iar Sinescu Florin în funcția de subprefect al județului Suceava

Toni Greblă a fost senator PSD, judecător CCR și secretar general al Guvernului Dăncilă.

Inițial, pentru funcția de prefect al Capitalei s-a vehiculat numele lui Alexandru Hazem Kansou.

Toni Greblă vine pe această funcţie de la Consiliul Legislativ, unde era şeful Secţiei drept privat, din 2020. PSD a vrut să-l pună şi în Consiliul de Adminsitraţie al CNAIR, dar Greblă a renunţat la funcţie, pentru că era în incompatibilitate.  Toni Greblă este un vechi social-democrat. Noul prefect a avut două mandate de senator. În 2013 a fost numit judecător la Curtea Constituţională, dar şi-a dat demisia în 2015, din cauza unui proces în care a achitat, scrie Adevărul.

În septembrie 2018, Viorica Dăncilă l-a numit pe Greblă secretar general al Guvernului, iar din această funcţie a fost îndepărtat de Ludovic Orban. Următoarea funcţie publică a fost cea de la Consiliul Legislativ, unde a fost numit cu sprijin PSD. Toni Greblă a înlocuit-o pe Alexandra Văcaru în funcţia de prefect. Iniţia, prima variantă a PSD era Hansem Kanzou.

Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine