joi, iunie 25, 2026
27.3 C
București

Victor Ponta face apel la toate partidele să voteze Guvernul Cîțu. Coronavirusul determină implicare politică

Victor Ponta și-a schimbat radical opiniile politice din cauza coornavirusului și face apel pentru votarea cât mai rapidă a Guvernului Cîțu. România are nevoie rapid de un guvern cu puteri depline, a atras atenția liderul Pro România, cel care până de curând anunțase că formațiunea sa nu va vota guvernul.

Guvernul interimar nu poate emite ordonanțe de urgență, astfeș că legile pot fi date doar de Parlament, iar procedura este îndelungată. Ponta a dat exemplul măsurilor anunţate duminică, inclusiv interzicerea adunărilor publice de peste 1000 de persoane, care, potrivit Constituţiei pot fi făcute doar prin lege.

Liderul Pro România a mai prezentat o listă de măsuri pentru prevenirea răspândirii coronavirusului, precum prognozata închidere a şcolilor din toată ţara în luna martie, interzicerea exportului de medicamente şi amânarea alegerilor locale până în toamnă, potrivit Stiri pe Surse.

Ultimele știri

Crin Antonescu: nici o șansă ca Nicușor Dan să o ia pe urmele lui Băsescu. Nu e un „președinte -jucător”

Crin Antonescu și-a exprimat rezervele privind capacitatea lui Nicușor...

Reacția Palatului Cotroceni la dezvăluirea lui George Simion

Administrația Prezidențială a reacționat la declarațiile lui George Simion,...

Limitele de viteză pe autostrăzi se schimbă în Europa. Ce trebuie să știe șoferii români.

Unele țări europene modifică limitele de viteză pe autostrăzi,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine