Susţinătorii lui Ciucă se leapădă de Iohannis, la dezbaterea Antena3: „S-a terminat etapa Iohannis”/„E un dulap săsesc fără sertar”

Robert Sighiartău, vicepreședintele PNL, a spus, joi seara la dezbaterea Antena 3 CNN cu susținătorii candidaților la președinție PSD, PNL, USR și ai candidatului independent Mircea Geoană, moderată de Mihai Gâdea la Palatul Parlamentului, că „ etapa Iohannis s-a încheiat, iar Nicolae Ciucă va fi un altfel de președinte. Mai mult şi scriitorul Mircea Dinescu, care face parte din echipa de susținere a liberărilor, l-a numit pe Iohannis un „dulap săsesc fără sertare”.

Întrebare Berta Popescu, jurnalist Antena 3 CNN, pentru echipa lui Nicolae Ciucă: „Să presupunem că ajunge președinte. Va rămâne Ciucă președinte de facto al PNL? După ce președintele PNL va ajunge la Cotroceni PNL va mai face sau nu guvern cu PSD sau vreo altă alianță?”

Robert Sighiartău, vicepreședintele PNL: „Nu vrem coaliție cu PSD pentru că s-au pus pe colțuri ca niște huligani ca să huiduie. Așa e PSD-ul, încalcă mereu regulile, nu-și respectă partenerii, de trei ani de zile România a început să scadă din punct de vedere economic. Nicolae Ciucă e un om democrat. Vă asigur că va fi un președinte dmeocrat și va lăsa PNL să funcționeze conform democrației interne. Mi-aș fi dorit ca Ciucă să fie mai riguros cu unii colegi de-ai mei care nu respectau anumite decizii.”

Berta Popescu, jurnalist Antena 3 CNN: „Nicolae Ciucă e proiectul de țară al lui Iohannis? E un dezavantaj pentru PNL?”

Robert Sighiartău, vicepreședintele PNL: „Etapa Klaus Iohannis s-a încheiat. A avut două mandate de președinte și România a mers pe direcția corectă. Ciucă e total diferit de Klaus Iohannis. Va fi un președinte de care are nevoie România în momente complicate.”

Mircea Dinescu, scriitor, susţinător PNL: „Eu am scris acum 7 ani  că Iohannis e aidoma unui dulap săsesc. Numai că, spre deosebire de dulapul săsesc care are un sertar în care poţi să găsești nişte bijuterii sau scrisori vechi, Iohannis este lipsit de sertare. Este un dulap săsesc fără sertare”.

Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Trump anunță noi livrări de arme către Ucraina. E „nemulțumit” de Putin

Președintele american Donald Trump a anunțat luni că Statele...

AUR strânge semnături pentru o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Liderul deputaților AUR, Mihai Enache, a anunțat luni că...

Fostul primar din Wuhan, epicentrul pandemiei COVID-19, anchetat pentru corupție

Zhou Xianwang, fostul primar al orașului Wuhan care a...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine