Stenogramele din dosarul rezerviștilor SRI și SIE din Vaslui dezvăluie un plan clar de a-l scoate din țară pe Călin Georgescu, deși acesta se afla sub control judiciar. Pentru a-l putea scoate, Georgescu a fost angajat fictiv într-o firmă din Viena, controlată de omul de afaceri Hanț Constantin Dănuț.
Acest artificiu era menit să îi permită lui Georgescu să părăsească România invocând „dreptul la muncă” și obligațiile legale din Austria.
Într-o convorbire telefonică din 27 mai 2025, Silviu Ularu-Pîrvu îi spune soției sale că „Costi l-a angajat pe Georgescu în Austria la firmă, pentru că nu-i dădeau voie să iasă din țară”. Planul arată „puterea de penetrare” și „sistemul relațional de influență” al lui Hanț Constantin Dănuț, care își propunea să eludeze măsurile preventive stabilite de justiție, transmite B1TV.
„Îmi trimite COSTI și ăstea i-a făcut angajare la el. COSTI l-a angajat pe GEORGESCU în AUSTRIA la firmă că ăștia nu-i dădeau voie să plece din țară și face notificare acuma că știi, n-au voie conform legii, să-ți interzică dreptul la muncă, știi?/ .. și i-a făcut hârtie COSTI că e așteptat la servici în AUSTRIA!”
Firma implicată, Profesional Consulting Q24 SRL, avea sediul în România și era deținută în comun de Hanț și Ularu-Pîrvu. Aceștia ar fi plănuit să-l asocieze pe Georgescu într-o companie de consultanță pe probleme financiare, cu activități în România și Austria.
Planul ar fost dezvăluit în mai multe conversații pe care membrii rețelei, rezerviști SRI și SIE, le-ar fi avut.
În paralel, DNA a desfășurat miercuri 23 de percheziții în mai multe județe și municipii, vizând un dosar cu acuzații de trafic de influență, șantaj, dare de mită și folosire a influenței pe numele unor persoane, inclusiv un om de afaceri din Vaslui, Fănel Bogoș. Acesta ar fi folosit o rețea formată din rezerviști cu legături în armată, servicii secrete și cadre DNA pentru a-și proteja interesele după un control al DSV care a scos în evidență nereguli.