Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a postat vineri pe rețelele sociale un mesaj ca reacție la scandalul din justiția română, iscat în urma investigației Recorder. Georgescu afirmă că justiția trebuie „refăcută din temelii”.
„Timpul lămurește esențialul: minciuna se grăbește, adevărul așteaptă. Astăzi este evident, pentru noi toți, că justiția trebuie refăcută din temelii – în special acea parte care a anulat alegerile!”, a scris Călin Georgescu vineri, într-un mesaj pe Facebook.
Reacția lui vine după conferința de presă de joi, de la Curtea de Apel București, care a provocat un adevărat cutremur prin declarația judecătoarei Raluca Moroșanu, care a susținut dezvăluirile Recorder, dar și prin acuzațiile președintei instanței, Liana Arsenie, care a acuzat o judecătoare din materialul Recorder că a încasat ilegal bani de chirie, deși avea un apartament, și că și-ar fi lovit un coleg judecător. Conferința de presă, o premieră pentru Curtea de Apel București, a fost susținută de președinta curții, Liana Nicoleta Arsenie, dar au participat și membrii Colegiului de conducere al CAB, care au flancat-o pe Arsenie, dar nu au vorbit pe parcursul conferinței.