sâmbătă, iulie 18, 2026
25.1 C
București

IEA scoate 400 de milioane de barili din rezerva de petrol. S-a mai întâmplat de cinci ori în trecut

Agenția Internațională pentru Energie (IEA) a decis să elibereze 400 de milioane de barili de petrol din rezervele de urgență. Această măsură fără precedent vine ca răspuns la criza energetică globală declanșată de conflictele recente din Orientul Mijlociu. Situația tensionată a dus la creșterea prețurilor și la reducerea producției în regiune.

Agenția Internațională pentru Energie, cu sediul la Paris, a anunțat că va elibera 400 de milioane de barili de petrol din rezervele de urgență. Aceasta este cea mai mare eliberare din istoria agenției, conform unui comunicat oficial.

Fatih Birol, directorul IEA, a explicat că conflictul din Orientul Mijlociu afectează semnificativ piețele globale de petrol și gaz, cu implicații asupra securității energetice și economiei. Strâmtoarea Ormuz, care gestionează 25% din comerțul cu petrol pe cale maritimă, a fost blocată, iar producția a fost redusă.

Lansarea rezervelor se va face în funcție de circumstanțele fiecărei țări membre. Anterior, cea mai mare eliberare colectivă a fost de 182,7 milioane de barili, după invazia Rusiei în Ucraina.

Birol a menționat că IEA a mai făcut astfel de eliberări de cinci ori în trecut, în contexte precum Războiul din Golf și Uraganul Katrina. De la debutul conflictului din Iran, IEA a menținut un dialog constant cu miniștrii energiei și producătorii de petrol.

Situația actuală a început când Iranul a blocat traficul naval din Strâmtoarea Ormuz după atacurile SUA din 28 februarie. Acest blocaj a dus la creșterea prețurilor și la o reducere semnificativă a producției în Emiratele Arabe Unite, Kuweit și Qatar.

În plus, atacurile balistice iraniene au avariat mai multe instalații petroliere. Membrii IEA includ țările G7 și 21 de țări din UE, fiind înființată în 1974 ca răspuns la criza petrolului din 1973.

Ultimele știri

Scandal la CENAFER: Directorul, demis pentru un atelier de ciocolată. Ministrul Miruță intervine decisiv.

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a anunțat demiterea...

Tomac își depune mandatul de premier. Ciucu, acuzat de blocaj

Europarlamentarul Eugen Tomac a renunțat la mandatul de premier...

CCR respinge ordonanța de urgență a Guvernului. Implicațiile asupra proceselor bugetarilor și pensionarilor

Curtea Constituțională a decis că Ordonanța de urgență nr....

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine