Președintele UDMR, Kelemen Hunor, intenționează să reia discuțiile cu Peter Magyar, noul premier al Ungariei, pentru a continua colaborarea dintre București și Budapesta. El subliniază importanța dialogului și a respectului reciproc, indiferent de schimbările politice din cele două țări.
Kelemen Hunor a anunțat că va iniția discuții cu Peter Magyar, noul premier maghiar, după formarea Guvernului de la Budapesta. Într-o intervenție la RFI, liderul UDMR a menționat că, deși nu a mai discutat cu Magyar după întâlnirea inițială, și-a propus să dezvolte o relație de încredere și colaborare între România și Ungaria.
„Probabil că la un moment dat vom avea discuții în timpul verii sau toamnă. A fost acea discuție corectă, zic eu, cu niște chestiuni care trebuiau spuse, dar eu după aceea nu am mai vorbit cu el, nu ne-am întâlnit,” a afirmat Kelemen Hunor.
Președintele UDMR a subliniat că intenția formațiunii sale este de a menține o relație instituțională bazată pe dialog și respect reciproc între cele două state. El a reiterat dorința de a avea o colaborare corectă cu Guvernul Ungariei.
„Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei. Și o relație corectă să existe între România și Ungaria (…) Bazată pe respect și pe colaborare, pe încredere”, a adăugat Kelemen Hunor.
Hunor a evidențiat necesitatea consolidării relațiilor bilaterale în mai multe domenii, în ciuda schimbărilor politice. El a argumentat că apropierea dintre cele două state este dictată de interese comune și de poziția lor geografică.
„Mai ales în zona politică, economică, energetică, fiindcă, vrând – nevrând, România și Ungaria rămân state vecine. Indiferent ce se întâmplă în lume, geografia nu are cum să se schimbe. Și interdependențele sunt extrem de vizibile, comerțul funcționează, trebuie să funcționeze colaborarea economică la fel”, a subliniat liderul UDMR.
Hunor consideră că țările din Europa Centrală și de Est pot promova mai eficient interesele comune dacă acționează împreună în cadrul Uniunii Europene. El a menționat România, Ungaria, Slovacia, Cehia, Polonia și statele baltice ca exemple de state care ar trebui să își coordoneze mai bine pozițiile la nivel european.
„Țările mici, dacă cooperează, au capacitatea mult mai bună și șansa mult mai mare de a obține rezultate pentru popoarele, pentru națiunile lor. În această regiune, de la Marea Baltică până la Marea Neagră, ar trebui construită, nu spun o confederație, că nu putem să mergem până la a spune așa ceva, dar o cooperare și o colaborare permanentă, da, în interiorul Uniunii Europene”.
