joi, iunie 25, 2026
33.6 C
București

Rareş Bogdan îl acuză pe liderul PNL de ipocrizie: Bolojan pune guvernarea pe tavă PSD, dar a blocat un premier liberal

Ilie Bolojan, lider PNL, este criticat de Rareș Bogdan pentru decizia de a susține un guvern PSD, după ce anterior sancționase liberalii din tabăra Veștea pentru aceeași intenție. În același timp, fostul prim-vicepreședinte Cătălin Predoiu anunță că nu va contesta o eventuală excludere din partid.

Ilie Bolojan, liderul PNL, a organizat un congres extraordinar pentru a sancționa liberalii din tabăra Veștea, care intenționau să formeze un guvern cu PSD. La scurt timp, Bolojan a anunțat că PNL va susține un guvern minoritar condus de PSD.

Rareș Bogdan, europarlamentar și critic al actualei conduceri PNL, a reacționat puternic pe Facebook, acuzându-l pe Bolojan de „ipocrizie fără margini”. Bogdan subliniază că „echipa Veștea” ar fi instalat un guvern cu premier PNL și mai mulți miniștri liberali, în timp ce Bolojan cedează controlul către PSD.

Cătălin Predoiu, fostul prim-vicepreședinte PNL, a declarat că nu va contesta o eventuală decizie de excludere din partid. El consideră că cei care nu doresc sancțiuni ar trebui să aibă oportunitatea unui dialog cu partidul.

Predoiu și-a dat demisia înainte de congresul extraordinar care a ales o nouă conducere a partidului, dar a rămas membru PNL. El a susținut constant că PNL trebuie să participe la guvernare pentru stabilitatea țării.

Predoiu a votat pentru guvernul propus de Veștea, considerând că reprezenta o soluție la criza politică, dar a recunoscut că guvernul nu avea suficiente voturi pentru validare.

El a subliniat că a acționat conform convingerilor sale, prioritizând interesul public și stabilitatea țării, și a acceptat consecințele votului său, inclusiv o eventuală excludere din partid.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine