vineri, iulie 17, 2026
32.6 C
București

Nicușor Dan a fost implicat în încercarea de rupere a PNL și schimbarea lui Ilie Bolojan, spune Sighiartău – ‘A fost mai mult decât un puci’

Deputatul PNL Robert Sighiartău susține că Nicușor Dan, președintele României, a fost implicat în tentativele de a destabiliza PNL și de a-l înlătura pe Ilie Bolojan. În ciuda acestor tensiuni, membrii PNL s-au unit în jurul lui Bolojan, respingând influențele externe.

Deputatul Robert Sighiartău a acuzat președintele Nicușor Dan de implicare în încercările de a rupe Partidul Național Liberal sau de a schimba conducerea acestuia, prin înlăturarea lui Ilie Bolojan. Sighiartău a declarat că Dan a participat la întâlniri cu reprezentanții vechiului sistem după numirea lui Adrian Veștea ca premier.

„Din păcate, și președintele a fost implicat în această bătălie, ceea ce, din punctul meu de vedere, s-a decredibilizat, cel puțin în fața membrilor Partidului Național Liberal”, a spus Sighiartău într-un interviu pentru Libertatea.

Sighiartău a descris evenimentele drept un puci fără precedent în istoria PNL, subliniind că alianțe transpartinice au încercat să-l îndepărteze pe Bolojan și să-l susțină pe Veștea pentru poziția de prim-ministru.

El a criticat rolul președintelui, care, deși s-a prezentat ca mediator, a fost implicat în acțiunile de destabilizare a partidului. Sighiartău a subliniat că unii membri ai vechiului sistem s-au lăudat cu sprijinul lui Dan.

Cu toate acestea, PNL a reușit să reziste presiunilor. „Partidul a devenit mai puternic”, a adăugat Sighiartău, menționând că membrii PNL s-au unit în jurul lui Bolojan.

La Congresul partidului, membrii au reafirmat direcția PNL, respingând influențele externe și subliniind importanța luării deciziilor în interiorul partidului. „Nu vrem și nu mai vor un partid care să primească deciziile din plic de la Cotroceni sau din alte părți”, a concluzionat Sighiartău.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine