miercuri, iulie 1, 2026
22.8 C
București

AUR cere reducerea TVA la carburanți la 15%: Măsurile lui Bolojan nu scad prețul la pompă, acuză opoziția

AUR solicită reducerea TVA la carburanți la 15%, susținând că măsurile Guvernului Bolojan nu vor diminua prețurile. Propunerea include o reducere graduală a TVA-ului, corelată cu majorarea prețurilor, pentru a proteja nivelul de trai.

AUR a anunțat luni că își dorește reducerea treptată a TVA la carburanți. Scopul este limitarea scumpirilor și protejarea nivelului de trai, în contextul creșterii prețurilor și a măsurilor ineficiente ale guvernării PSD-PNL-USR-UDMR.

Formațiunea susține că actualul sistem avantajează statul, care colectează mai mult din TVA odată cu creșterea prețurilor. Această povară este suportată de populație, fără un impact real asupra scăderii costurilor.

AUR propune un mecanism simplu: scăderea proporțională a cotei de TVA pe măsură ce prețurile carburanților cresc, astfel încât veniturile statului să rămână constante, iar presiunea asupra consumatorilor să fie redusă.

Concret, AUR sugerează ca la un preț de 10,5 lei pe litru, TVA să fie redusă la 15%. În cazul în care prețul ajunge la 13 lei pe litru, TVA ar trebui să scadă la 12%, iar la 15 lei pe litru, cota să fie de 11%.

Partidul consideră că aceasta este singura măsură eficientă și rapidă care poate fi aplicată de stat fără a distorsiona piața sau a transfera costurile către cetățeni. AUR oferă exemple din Polonia, Italia și Spania, care au luat măsuri similare prin reducerea TVA sau a accizelor.

AUR avertizează că măsurile Guvernului nu vor stopa scumpirile și vor avea efecte limitate. Partidul solicită intervenții fiscale clare și respinge ideea unor „experimente” pe piață.

Ultimele știri

Diana Șoșoacă îi cere Patriarhului Daniel să apere familia creștină. „Nicușor și Mirabela nu sunt căsătoriți”

Europarlamentarul Diana Șoșoacă a adresat o scrisoare deschisă Patriarhului...

Diana Buzoianu, trădată de romgleză. Ce “porumbel” i-a ieșit din gură la un podcast

Diana Buzoianu, fost ministru al Mediului din partea USR,...

Veşti bune pentru viitorii pensionari. Apare un nou venit pentru pensiile românilor

Senatul a aprobat un proiect de lege care introduce...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine