marți, august 11, 2026
29.3 C
București

Băsescu laudă măsurile economice ale lui Bolojan. Critici dure pentru Nicușor Dan

Traian Băsescu a revenit asupra declarațiilor privind premierul Ilie Bolojan, apreciind măsurile de reducere a cheltuielilor. Fostul președinte l-a criticat însă pe Nicușor Dan pentru asumarea meritelor menținerii ratingului României.

Fostul președinte Traian Băsescu și-a nuanțat poziția față de premierul Ilie Bolojan, pe care l-a lăudat pentru reducerea cheltuielilor și a deficitului bugetar. „Până la urmă, l-am boscorodit pe Bolojan. A făcut bine cu reducerea de cheltuieli. A greșit foarte tare introducând taxe suplimentare în economie. Dar a realizat obiectivul să reducă deficitul cu un procent de PIB”, a declarat Băsescu la TVR INFO.

Reducerea deficitului a contribuit la menținerea României în categoria recomandată pentru investiții de către agențiile internaționale de rating. Băsescu a subliniat că această realizare a prevenit retrogradarea țării.

Fostul președinte a lansat critici dure la adresa lui Nicușor Dan, acuzându-l că nu l-a sprijinit pe Bolojan în anunțarea măsurilor și că, ulterior, și-a atribuit meritele succesului. „Aici chiar mi s-a părut în neregulă o chestiune de caracter”, a comentat el.

Băsescu a afirmat că meritul pentru reducerea deficitului aparține premierului și ministrului de Finanțe. „Aici a fost Bolojan cu ministrul de Finanțe”, a spus fostul președinte.

Declarațiile vin după ce, la sfârșitul lunii iulie, Băsescu critica dur guvernarea lui Bolojan, cerându-i să refacă alianța cu PSD pentru a evita blocajul politic. El susținea că PSD și PNL trebuie să își asume responsabilitatea pentru situația economică actuală.

Fostul președinte și-a schimbat și opinia despre ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. Inițial sceptic, Băsescu a recunoscut acum că rezultatele obținute în gestionarea bugetului i-au schimbat perspectiva.

Declarațiile lui Băsescu vin după ce Moody’s a menținut ratingul suveran al României, dar a păstrat perspectiva negativă, indicând riscuri pentru calificativul țării. Fitch a menținut recent ratingul, avertizând asupra unui posibil risc de retrogradare. Următoarea evaluare va fi realizată de Standard & Poor’s.

Ultimele știri

Ministerul Apărării începe un exercițiu de mobilizare pentru rezerviștii din județele cele mai apropiate de granița cu Ucraina

Ministerul Apărării Naționale a anunțat desfășurarea unui exercițiu militar...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine