joi, iunie 25, 2026
33.6 C
București

Ce fac românii cu facturi întârziate de la Hidroelectrica | Vicepreședintele ANRE: “Se va oferi posibilitatea plății în rate”

Hidroelectrica a fost sancționată dur de ANRE, pentru că nu a emis facturi pentru aproape 500.000 de clienți, dar și pentru că nu a răspuns la solicitările adresate de aceștia. Zoltan Nagy a explicat, la Antena 3 CNN, ce pot face consumatorii.

“Semnalele sunt că Hidroelectrica a început să emită facturile și se pare că o parte din clienți au primit facturile pe luna august, deci încep să recupereze.

În continuare există o întârziere de cinci, șase luni. Putem să sperăm că vor recupera cât de repede se poate.

Între timp, ANRE a aprobat noul regulament de furnizare de energie electrică care prevede exact pentru aceste situații, când furnizorul emite cu întârziere facturi care cuprind o perioadă mai mare decât o perioada normală de facturare, adică de o lună, obligatoriu clientului trebuie să i se ofere posibilitatea plății eșalonate, în cel puțin atâtea rate câte luni se facturează prin factura respectivă.

Suntem convinși că cei de la Hidroelectrica vor oferi clienților plata eșalonată”, a declarat Zoltan Nagy, vicepreședinte ANRE, pentru Antena 3 CNN.

Ultimele știri

Crin Antonescu: nici o șansă ca Nicușor Dan să o ia pe urmele lui Băsescu. Nu e un „președinte -jucător”

Crin Antonescu și-a exprimat rezervele privind capacitatea lui Nicușor...

Limitele de viteză pe autostrăzi se schimbă în Europa. Ce trebuie să știe șoferii români.

Unele țări europene modifică limitele de viteză pe autostrăzi,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine