Cornel Dinicu rupe tăcerea: “Asta ar fi ajutat la nenorocire! Ne chinuia mereu!”

Cornel Dinicu, patronul de la Ferma Dacilor, a făcut declarații, în exclusivitate pentru Antena 3 CNN.

Dinicu a izbucnit în lacrimi chiar în ziua în care are loc expertiza finală la pensiunea care s-a făcut scrum.

Reporter: Prima ipoteză pe care o iau în calcul anchetatorii este cea a unui televizor încins…

Cornel Dinicu: Nu cred că a fost un televizor încins! Și dacă ar fi făcut scurtcircuit televizorul, focul nu pleca înapoi pe cablu. Arde, are o placă metalică, este prea puțin probabil. Ajungem în același punct…

Reporter: Poate a fost vorba despre o eroare umană a celor care au muncit, care au construit?

Cornel Dinicu: Eu nu cred! Pentru că, dacă era o eroare, în atâția ani, cred că ne-ar fi semnalat o defecțiune pe undeva. Nu a fost niciodată nicio problemă!

Reporter: Puteți explica pe scurt partea cu energia electrică?

Cornel Dinicu: Energia electrică ne-a chinuit foarte tare, ne-ar fi trebuit o linie de medie, și cumva și partea de energie a ajutat la nenorocire. A contribuit destul de tare pentru că, dacă centrala de avertizare incendii ar fi fost în funcțiune, ar fi sunat alarma.

Reporter: S-au spus foarte multe lucruri, v-au asociat cu trecutul dumneavoastră, s-a spus inclusiv că sunteți interlop. Ce sunteți dumneavoastră până la urmă?

Cornel Dinicu: În primul rând sunt om. Partea cu interlopul este relativă. Ce aș putea să spun? Să lămuresc ce? Am lucrat în București, așa cum am spus și în postare, băiat de la țară, sportiv, am lucrat în mare parte la securitatea discotecilor din regie și automat apăreau tot felul de situații unde trebuia să intervenim în forță. Atât… Asta îmi era meseria. Că l-am mai tras pe câte unul de păr? Nu cred că asta înseamnă să fii interlop.

Patronul Fermei Dacilor a fost scos din arestul la domiciliu şi participă la ultima expertiză a anchetatorilor la pensiunea care a ars. Anchetatorii se concentrează pe camera deasupra căreia se aflau panourile electrice pentru a se stabili dacă acestea au avut legătură cu incendiul.

“Mâna criminală o vor decide experții. Astăzi se vor lămuri lucrurile în privința panourilor electrice, cât de bine le-am realizat și cât de bine le-am făcut”, a declarat Cornel Dinicu.

Aflat la fața locului, patronul Fermei Dacilor a afirmat că anchetatorii au refuzat să ridice probe pe care el le considera foarte importante.

”Erau foarte importante! Ceva foarte relevant. Un inverter care are o memorie fantastică și o memorie a instalației electrice care ne-ar fi arătat exact ce consum aveam, toate curbele de curent, și așa mai departe. Era o probă importantă!

Nu cred că se încearcă nimic, nu vreau să îmi dau cu părerea… Pur și simplu am insistat să mai luăm o probă în plus pe care unul din anchetatori nu a vrut să o ridice, deși am insistat foarte mult…”, a spus Dinicu.

author avatar
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.
Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Sindicaliștii din administrația publică protestează în Capitală și amenință cu greva generală Renunțați la politicile adoptate „din pix”

Reprezentanții sindicatelor din administrația publică organizează luni, 15 septembrie,...

Când va adera România la OCDE. Anunțul făcut de Nicușor Dan

„Pentru România, aderarea la OCDE este un obiectiv strategic”,...

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine