Euro a ajuns la 5,27 lei, marcând o depreciere-record pentru leu. Situația politică incertă din România, accentuată de moțiunea de cenzură, influențează negativ economia. BNR este pregătită să intervină dacă euro depășește 5,3 lei.
Deprecierea leului față de euro continuă, atingând 5,27 lei. Dealerii valutari spun că BNR va interveni pentru a evita o depreciere peste 5,3 lei, ceea ce ar depăși pragul de 4% și ar alerta banca centrală.
O analiză BCR indică faptul că incertitudinea politică determină investitorii să vândă active românești și să cumpere euro, contribuind la deprecierea leului.
Un leu mai slab duce la creșterea prețurilor la importuri, inclusiv la combustibil și electronice. BCR a revizuit prognoza de inflație pentru 2026 la 8%.
BNR va menține rata dobânzii neschimbată în următoarele 4 trimestre, dar ar putea limita lichiditatea pentru a proteja leul.
Agențiile de rating Fitch, Moody’s și S&P mențin România cu perspectivă negativă. Fitch va decide pe 31 iulie, iar o retrogradare ar crește costurile de împrumut ale statului.
Daniel Dăianu avertizează că schimbarea politicii macroeconomice ar putea duce la retrogradarea ratingului la „junk”, afectând BNR.
Deși situația este gravă, randamentele obligațiunilor de stat s-au stabilizat după votul de marți, sugerând speranțe pentru o rezolvare rapidă a crizei. Investitorii așteaptă formarea unui guvern stabil pro-european.
