marți, august 4, 2026
28.8 C
București

Exploziile controlate pentru debitul Dunării, criticate de un expert. Daniel Diaconu: „O să fie un fiasco”

Exploziile controlate pentru devierea debitului Dunării către Centrala Nucleară Cernavodă au fost criticate de Daniel Diaconu, specialist în geografie. El avertizează că intervenția riscă să fie un eșec și că seceta actuală nu este o surpriză, fiind o problemă cunoscută de mult timp.

Ministerul Apărării Naționale a efectuat duminică explozii controlate pentru a devia o parte din debitul Dunării către Centrala Nucleară Cernavodă. Daniel Diaconu, conferențiar la Universitatea din București, a declarat că măsura are șanse reduse de succes.

Diaconu a subliniat că problema debitului scăzut al Dunării este cunoscută de mai mulți ani. El a amintit de o solicitare de la Nuclearelectrica pentru un studiu de batimetrie, efectuată acum 10-12 ani, dar abandonată după revenirea debitului fluviului.

Înainte de decizia de a dinamita malul stâncos, autoritățile au avut în vedere eliberarea apei din barajele de pe râurile Argeș, Olt și Buzău. Diaconu susține că această soluție ar fi fost și mai riscantă, deoarece ar fi putut lăsa orașele fără apă în august și începutul lui septembrie.

Specialistul a criticat ideile propuse de autorități, afirmând că acestea sunt greșite, și a avertizat că intervenția militarilor ar putea duce la un fiasco, comparabil cu situația de la Praid.

Diaconu a explicat că debitul Dunării nu va crește semnificativ în viitorul apropiat, din cauza secetei grave din bazinul superior. El a prezentat valorile debitului Dunării la intrarea în România, subliniind scăderea acestuia în comparație cu media multianuală.

Afluienții românești ai Dunării au debite foarte reduse și nu pot compensa lipsa apei din amonte. Diaconu estimează că abia din septembrie-octombrie ar putea avea loc creșteri mai consistente ale debitului, dacă vor veni ploile.

Ultimele știri

Cum poți achita mai repede creditul ipotecar fără să îți crești rata lunară. Metoda care generează o plată suplimentară pe an

Creditul ipotecar reprezintă o soluție frecventă pentru mulți români...

Întrebare a lui Alexandru Rogobete pentru ‘alianța Bolofilă’: ‘Dar unde sunt?’

Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătății, critică dur alianța...

Nicușor Dan pregătește promulgarea legilor-cheie din PNRR. Ce urmează în Parlament în această săptămână

Președintele Nicușor Dan anunță promulgarea unor acte normative esențiale...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine