joi, iunie 18, 2026
25.9 C
București

Adevărul despre drona din Portul Constanța s-ar putea afla odată cu adevărul despre anularea alegerilor. Nicușor Dan a promis că va discuta cu Zelenski „în 7-10 zile”

Termenul de 10 zile promis de președintele Nicușor Dan pentru clarificarea incidentului cu drona ucraineană din Portul Constanța a fost depășit. În plus, alte termene anunțate de președinte au fost amânate, inclusiv vizita la Casa Albă și desecretizarea documentelor CSAT.

Nicușor Dan a declarat pe 6 iunie 2026 că răspunsuri privind incidentul cu drona ucraineană din Portul Constanța vor fi disponibile în 7-10 zile. Acum, termenul a fost depășit, fără clarificări suplimentare.

Președintele a declarat la Constanța că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incident. Cu toate acestea, discuția nu a avut loc, deși trecuse deja o zi de la explozie.

„Nu, dar o vom face”, a spus Nicușor Dan referindu-se la discuția cu Zelenski. El a menționat că se lucrează la un protocol pentru astfel de situații.

Termenele promise sunt frecvent depășite. Vizita la Casa Albă, promisă de Nicușor Dan, este amânată pe termen nelimitat, deși există o invitație.

Președintele a spus că vizita la Washington este probabilă în acest an, dar nu a oferit o dată exactă, menționând că trebuie pregătită temeinic.

Desecretizarea documentelor CSAT privind anularea alegerilor din 2024 a fost și ea amânată, deși Nicușor Dan promisese o clarificare rapidă.

„Ca președinte vreau să lămurim cât de repede și cât mai temeinic chestiunea asta”, a spus Nicușor Dan la B1TV. Cu toate acestea, termenul stabilit nu a fost respectat.

Ultimele știri

Nicușor Dan pleacă la Bruxelles în plină criză politică în România. E așteptat și Zelenski

Președintele Nicușor Dan va participa la Summitul Consiliului European...

Haos la Aeroportul Timișoara din cauza grevei vameșilor. Pasageri revoltați au forțat intrarea în țară

Vameșii de pe Aeroportul Internațional Timișoara au declanșat miercuri...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine