marți, iunie 23, 2026
29.9 C
București

Keir Starmer și Emmanuel Macron reprezintă Europa la viitoarele discuții de pace. Decizii după reuniunea de la Paris

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a dezvăluit joi, în urma reuniunii de la Paris, că Franța și Regatul Unit vor fi reprezentanții Europei în eventualele discuții de pace privind conflictul cu Rusia.

„Astăzi, noi toți cei din Europa am convenit că Europa va fi reprezentată de Franța și Regatul Unit. Macron și Starmer”, a declarat Zelenski, subliniind importanța transmiterii unui semnal clar tuturor partenerilor, inclusiv Statelor Unite.

Liderul ucrainean și-a exprimat regretul că există încă „multe întrebări” și „puține răspunsuri” referitoare la posibila desfășurare a unui contingent european pe teritoriul ucrainean, anunțată anterior de Emmanuel Macron pentru monitorizarea unei potențiale încetări a focului.

Zelenski a îndemnat Occidentul să mențină presiunea sancțiunilor împotriva Rusiei, calificând orice ridicare a acestora drept „semnale foarte periculoase”, transmite B1TV.

„Nu e momentul acum”

Keir Starmer a fost și mai explicit, declarând că „nu e momentul acum” pentru relaxarea sancțiunilor economice. Mai mult, el a sugerat intensificarea presiunilor pentru a aduce Rusia la masa negocierilor.

„Avem o claritate absolută. Ceea ce am discutat este cum am putea crește intensitatea sancțiunilor pentru a sprijini inițiativa americană”, a precizat Starmer.

Ultimele știri

Fritz anunță că USR e gata să facă parte dintr-un guvern minoritar, după eșecul lui Veștea în Parlament

Președintele USR, Dominic Fritz, a anunțat că partidul său...

Consultări la Cotroceni pentru un nou premier. Partidele din Parlament, invitate la discuții

Președinte Nicușor Dan a convocat, marți, consultări cu liderii...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine