luni, septembrie 15, 2025
25.2 C
București

Marius Budăi, răspuns pentru profesorii care anunţă grevă generală pe 22 mai

Ministrul Muncii, Marius Budăi, vine cu răspuns pentru profesorii din România care au anunţat că de luni vor intra în grevă generală.

Oficialul de la Muncă, proaspăt întors de la Bruxelles, susţine că nu poate modifica acum legea salariilor până nu se hotărâşte legea pensiilor.

Replica lui Budăi vine după ce profesorii au spus că vor face grevă generală pe 22 mai.

“Ştiu despre grila de salarii negociată de profesori la Ministerul Educației.

Ce trebuie să conștientizăm cu toții este că trebuie să fim responsabili că orice mișcare, orice modificare facem acum la salarii, până nu se îndeplinește legea pensiilor – reforma din PNRR, nu facem altceva decât să aruncăm în aer bani pe care România i-ar putea atrage.

Adică nu putem modifica legea într-un mod extrem de brusc, fără să afectăm jalonul cu reforma salariilor, pentru că au fost discuții repetate cu sindicatele din educație și am spus că atunci când demarăm procedurile de discuții pe Legea salarizării, vom avea discuții aplicate pe tot ceea ce înseamnă acea grilă de salarizare. Dar acum nu știu ce decizii s-au luat, eu nu am fost la discuţii”, a spus ministrul Muncii, Marius Budăi, miercuri, la Antena 3 CNN, întors recent de la Bruxelles.

author avatar
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.
Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Când va adera România la OCDE. Anunțul făcut de Nicușor Dan

„Pentru România, aderarea la OCDE este un obiectiv strategic”,...

Anchetele Lumea Politică

Mafia în Parlamentul României. Lider liberal coleg de retrocedări cu Seif Duduianu

Un parlamentar miliardar din salariul de bugetar afișează o...

Raluca Turcan se duce la concert pe banii Parlamentului. Concertul este în Japonia!

Raluca Turcan, vice-președintele Camerei Deputaților și-a aprobat o vacanță...

Pîslaru „Împrumutatorul”. Suma incredibilă pe care a dat-o ministrul cu împrumut!

În timp ce discută despre situația dezastruoasă a economiei...

Articole pentru tine