joi, aprilie 2, 2026
8.7 C
București

Ministrul austriac de Interne, Gerhard Karner, primele declarații la București: “Nu pot să vă ofer astăzi o dată privind aderarea României la Schengen”

Ministrul austriac de Interne, Gerhard Karner, și omologul român, Lucian Bode, au făcut primele declarații înaintea discuțiilor oficiale de la București.

“Este o continuare firească a activităților desfășurate de structurile ministerelor de Interne din România și Austria, care s-au întâlnit la nivel tehnic, pe parcursul anului”, a precizat Lucian Bode.

 “Este o vizită care dezgheață relațiile bilaterale româno-austriece la nivelul celor două ministere, relații care s-au răcit anul trecut. Pe agenda discuțiilor se află subiectul deblocării procesul de aderare a României la Schengen”, a mai spus ministrul român.

Foto: Antena 3 CNN

Ultimele știri

Coiful dacic de la Coțofenești, furat din Olanda, a fost găsit. Are „ușoare deteriorări”

Autoritățile olandeze au reușit să recupereze coiful dacic de...

Ministrul Transporturilor: S-a semnat contractul pentru cel mai dificil lot din Autostrada Unirii

Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a anunțat semnarea contractului pentru...

Scumpiri iminente la legumele românești din cauza combustibilului. Roșiile de primăvară au ajuns de lux

Legumele românești ar putea deveni mai scumpe ca urmare...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine