George Simion, Călin Georgescu și Anamaria Gavrilă
George Simion, Călin Georgescu și Anamaria Gavrilă

Conform primului mare sondaj realizat pentru alegerile prezidențiale din luna mai, candidatul mișcării suveraniste ar câștiga detașat primul tur de scrutin, indiferent dacă acesta ar fi George Simion sau Anamaria Gavrilă.

Cercetarea, efectuată de institutul AtlasIntel în perioada 13-15 martie 2025 și obținută de HotNews, dezvăluie însă o răsturnare de situație în turul al doilea.

Sondajul, realizat prin metoda recrutării digitale aleatorii pe un eșantion de 2.381 de respondenți, are o marjă de eroare de ±2 puncte procentuale la un nivel de încredere de 95%.

Scenariul cu George Simion

În varianta în care George Simion ar fi candidatul suveraniștilor, acesta ar obține 30,4% din voturi în primul tur, fiind urmat de primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, cu 26% și de candidatul comun PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu, cotat cu 17,9%.

Independentul Victor Ponta ar obține 9%, în timp ce reprezentanta USR, Elena Lasconi, este creditată cu doar 3,9%.

Cercetarea relevă că 79,3% dintre votanții lui Călin Georgescu și-ar îndrepta opțiunile către George Simion, în timp ce 5,7% ar opta pentru Victor Ponta.

Scenariul cu Anamaria Gavrilă

În ipoteza în care Anamaria Gavrilă ar fi candidata unică a suveraniștilor, aceasta ar obține rezultate similare: 30,2% din voturi, urmată de Nicușor Dan cu 25,3%, Crin Antonescu – 17,7%, Victor Ponta – 9,2% și Elena Lasconi – 3,9%.

În acest caz, 80,5% dintre votanții lui Călin Georgescu s-ar orienta către Gavrilă, iar 6,4% către Victor Ponta.

Turul doi: Nicușor Dan, câștigător în toate scenariile

Deși candidatul suveranist ar domina primul tur, sondajul AtlasIntel arată că în turul al doilea Nicușor Dan ar obține cele mai multe voturi, indiferent de adversar. Singurele diferențe apar în privința ecartului și a numărului de alegători indeciși.

Percepția publică asupra politicienilor

În ceea ce privește opinia publică despre politicienii români, președintele interimar Ilie Bolojan se bucură de cea mai bună imagine, urmat de Nicușor Dan, Călin Georgescu și George Simion.

La întrebarea „Cine a fost cel mai bun președinte al României”, 31,2% dintre respondenți au răspuns „niciunul”, 27,5% l-au indicat pe Traian Băsescu, 17,8% pe Ilie Bolojan, 13% pe Emil Constantinescu, 6,5% pe Ion Iliescu și doar 1,3% pe Klaus Iohannis.

AtlasIntel s-a remarcat prin acuratețea predicțiilor sale la alegerile pentru Primăria Capitalei din iunie 2024, prezicând cu doar două zile înainte de scrutin rezultatele foarte apropiate de cele finale: Nicușor Dan 44% (rezultat real 47,94%), Gabriela Firea 21,1% (real 22%), Cristian Popescu Piedone 15% (real 15,4%) și Sebastian Burduja 7,6% (real 7,83%).

 

Leave a comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *