Fitch a menținut ratingul suveran al României la „BBB minus”, dar țara se împrumută la dobânzi ridicate. Experții avertizează că, deși am evitat retrogradarea, costurile împrumuturilor sunt alarmante. România are cele mai mari dobânzi din regiune, iar analizele indică riscuri financiare și politice, scrie Gandul.
România a reușit să evite retrogradarea la categoria „junk” după ce Fitch a menținut ratingul suveran la „BBB minus” cu perspectivă negativă. Decizia a fost influențată de un apel al autorităților române și date suplimentare furnizate agenției.
Cu toate acestea, România continuă să se împrumute la dobânzi mari. Randamentul titlurilor de stat pe 10 ani este de 6,91%, uneori depășind 7%. În comparație, Bulgaria beneficiază de dobânzi de puțin peste 4%, iar Ungaria de 5,56%.
Albania, deși nu este membră UE, se împrumută la dobânzi între 4,6% și 5,4%. România are cele mai mari costuri de împrumut din regiune, ceea ce reflectă o realitate economică dificilă.
Fostul premier Florin Cîțu a criticat guvernul actual, susținând că măsurile economice au adus țara în pragul retrogradării. El a declarat pentru Gândul că „aceasta este vestea” și că retrogradarea a fost evitată doar temporar.
Cîțu a avertizat că decizia Fitch va fi folosită politic pentru a menține actuala conducere, deși problemele economice persistă. El a subliniat că România se află deja într-o „retrogradare” din perspectiva criteriilor Fitch.
Analistul Adrian Negrescu consideră că evitarea retrogradării este un „glonț pe la ureche” din perspectiva investițiilor. El a explicat că o retrogradare ar fi determinat un exod al capitalului străin, agravând criza de lichiditate.
Negrescu a subliniat că România trebuie să fie precaută, deoarece urmează evaluarea agenției Moody’s, cunoscută pentru exigența sa. El a menționat că intervențiile BNR și ale Ministerului de Finanțe au fost esențiale pentru a evita retrogradarea.
În final, Negrescu a avertizat că, dacă Guvernul va aproba creșteri salariale mari, ar putea urma noi majorări de taxe și impozite. El a subliniat că orice cheltuieli suplimentare vor necesita finanțare prin creșterea taxelor, având în vedere nivelul ridicat al împrumuturilor.
