marți, iunie 23, 2026
22.2 C
București

Fritz anunță că USR e gata să facă parte dintr-un guvern minoritar, după eșecul lui Veștea în Parlament

Președintele USR, Dominic Fritz, a anunțat că partidul său este dispus să facă parte dintr-un guvern minoritar. Declarația vine după ce Cabinetul Veștea nu a reușit să obțină voturile necesare în Parlament.

Dominic Fritz a criticat dur abordarea guvernului propus de Adrian Veștea. „Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni”, a scris el pe Facebook. Fritz a acuzat liderii că au arătat „dispreț pentru români” prin încercarea de a promova politici sub pretextul stabilității.

Liderul USR a subliniat că cetățenii sunt „sătui de nedreptate” și a făcut apel la acțiuni concrete, nu doar la „discursuri care sună bine”. El a cerut „consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă”.

Fritz a reiterat disponibilitatea USR de a colabora într-un guvern minoritar care să promoveze reforme și să îmbunătățească viața românilor. „USR este gata să facă echipă pentru români”, a afirmat el.

De asemenea, Fritz a subliniat că USR a rămas fidel valorilor sale, fiind „consecvent față de valorile pentru care a primit încrederea cetățenilor”.

Dominic Fritz a încheiat cu angajamentul că partidul său va continua să lupte pentru o „Românie corectă, prosperă, europeană”.

Guvernul Veștea a eșuat la votul de învestire, obținând doar 189 de voturi „pentru”, sub pragul necesar de 233. Această situație a declanșat noi discuții despre formarea unei noi majorități care să susțină un guvern funcțional.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine