Amendă absurdă la 10 ani de la Colectiv: Organizatorul marșului, sancționat cu 3.000 lei pentru „depășirea orei de comemorare” – Jandarmeria: „Cercetăm intern”

La exact 10 ani de la incendiul devastator din Clubul Colectiv, care a curmat 65 de vieți, comemorarea s-a încheiat cu un moment revoltător: Marian Rădună, unul dintre organizatori, a fost amendat cu 3.000 lei de jandarmi pentru „depășirea orei de comemorare”, în timp ce 25 de participanți țineau o veghe cu lumânări în Piața Bucur.

Incidentul, petrecut joi, 30 octombrie 2025, a stârnit proteste publice, organizatorul considerând sancțiunea ca nelegală. Jandarmeria a anunțat vineri o cercetare internă, recunoscând că legea trebuie aplicată „ad litteram”, dar spiritul ei cere înțelegere pentru scopul manifestării – protejarea ordinii publice și demnității cetățenilor.

Incidentul: Amendă la miezul nopții, în plină veghe

Manifestanții s-au adunat joi la Universitate la 18:00, pornind în marș la 19:00 spre fostul club din Piața Bucur. Potrivit Hotnews, protocolul prevedea comemorarea până la 23:00, dar 25 de persoane au rămas pentru o veghe cu lumânări, amintind de ora incendiului (22:30) și a ultimelor victime (1:00 noaptea). La 23:30, plutonierul jandarm l-a amendat pe Rădună: „Ora de sfârșit a activității sale a fost depășită și nu a luat măsuri pentru încheierea adunării publice în cadrul căreia mai participau 25 de persoane.”

Rădună, reprezentant al Asociației M.E.A., contestă vehement amenda și spune că jandarmul nu cunoaște legea: „Nu au fost două protocoale, unul pentru marș și unul pentru comemorare? Ambele notificări oficiale. În momentul în care am ajuns la Colectiv, evenimentul meu s-a terminat.” El invocă Legea 60/1991: comemorările nu se notifică și pot dura nelimitat. „Legea 60, articolul 3, spune foarte clar că nici măcar nu se notifică comemorările, noi putem să stăm foarte bine toată noaptea pe acolo. Domnul agent constatator nu a ascultat sub nicio formă o explicație.”

Video publicat de Rădună arată momentul: jandarmul citește procesul-verbal, iar organizatorul protestează.  „Vom contesta amenda, o să mergem în instanță. E frustrant, pentru că este o pierdere de timp. Nu are cum să se întâmple așa ceva!”

Jandarmeria: Cercetare internă – „Legea ad litteram, dar cu spirit”

Jandarmeria a reacționat vineri: „Din punct de vedere legal, există în mod formal elementele care pot constitui temeiul aplicării unei sancțiuni contravenționale, întrucât nu au fost respectate orele de desfășurare prevăzute în protocolul pentru manifestarea publică.” Totuși, reprezentanții instituției recunosc: „Legea trebuie aplicată întotdeauna ad litteram, dar există și noțiunea de spirit al legii, care presupune înțelegerea scopului pentru care norma juridică a fost instituită – aceea de a menține ordinea publică, dar și de a proteja drepturile și demnitatea cetățenilor.”

Instituția a deschis o cercetare internă pentru a evalua intervenția. „Transmitem sincere condoleanțe familiilor care și-au pierdut persoanele dragi şi compasiune celor care poartă în continuare urmele acestei tragedii”, se arată în comunicat.

10 ani de la Colectiv: De la proteste la comemorări suprimate?

Manifestanții cer dreptate: „10 ani mai târziu, corupția încă ucide în România. Infecțiile nosocomiale încă fac victime – mor bebeluși în spitale. Nu există încă o șansă reală de tratament pentru marii arși. Dosarele clasate și sentințele anulate nu sunt justiție!” La comemorare, sute au mărșăluit de la Universitate la Piața Bucur, dar amenda a umbrit întreaga manifestare.

Tragedia din 2015 a dus la proteste masive, răsturnând guverne, dar reformele promise – în sănătate, siguranță și corupție – rămân incomplete. Dosarul „Colectiv 2”, privind infecțiile nosocomiale, a fost reluat de ÎCCJ în 2025, după clasare. Rădună vede în amendă o continuare a abuzurilor statului: „Nu are cum să se întâmple așa ceva!”

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.
Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Veşti bune pentru angajaţi. Tichetele de masă cresc din ianuarie 2026

Veşti bune pentru angajați! De la 1 ianuarie tichetele...

Bolojan, după anunțul retragerii trupelor americane: urmează un CSAT

Premierul Ilie Bolojan a oferit prima reacție oficială la...

Bolojan recunoaște: „Românii au dreptate să nu mai creadă în politicieni” – Promisiuni neonorate și „păcăleli”

Premierul Ilie Bolojan admite că neîncrederea românilor în clasa...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine