marți, iunie 23, 2026
29.9 C
București

Consultări la Cotroceni pentru un nou premier. Partidele din Parlament, invitate la discuții

Președinte Nicușor Dan a convocat, marți, consultări cu liderii partidelor parlamentare, în contextul procedurii de desemnare a unui nou prim-ministru și a faptului că Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire al Legislativului.

Potrivit surselor Digi24, Alexandru Nazare este vehiculat din nou pentru funcția de premier, scenariu în care ar exista două variante de Guvern: unul din care să facă parte PSD sau unul format din PNL-USR-UDMR.  Șeful statului a anunțat că va cere partidelor „să revină la dialog și la i atitudine rezonabilă” și să se înțeleagă pe o majoritate parlamentară. PNL vrea acord politic și are 2 ipoteze pentru guvern minoritar

ACTUALIZARE 14:29 Bolojan a declarat, după consultările cu Nicușor Dan, că i-a transmis șefului statului două variante și anume variata unui guvern minoritar în jurul PSD sau varianta unul guvern minoritar PNL-USR și UDMR. „Am prezentat președintelui României poziția PNL în această situație dificilă în care suntem. Având în vedere modul înc are s-au derulat lucrurile, PNL consideră că o formulă realistă prin care putem avea într-un termen scurt un guvern investit e una care să se bazeze pe un pact pentru România care să fie valabil până la sfârșitul anului și forțele politice care înțeleg situația politică l-ar semna și să se angajeze la păstrarea deficitelor și reducerea lor în continuare, angajarea răspunderii pe toate reformele din PNRR, în așa fel încât România să poată absorbi fondurile europene pe care le avem prin granturi.

De asemenea, respectul între partide de a nu depune moțiuni de cenzură care sunt în pact, în așa fel încât să poată fi lucrat împreună și să poată fi dat un buget realist pe viitor. Se poate recurge la una dintre cele două ipoteze – un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar format din PNL-USR-UDMR, noi angajându-ne să dăm un vot în Parlament. Vom avea în cursul acestei zile un BPN în care să clarificăm aceste aspecte și să se vină cu o propunere pentru a nu se mai trece în ceea ce s-a trecut în această perioadă”, a spus Ilie Bolojan.

Simion: AUR vrea să construiască pentru că țara trebuie să iasă urgent din criză ACTUALIZARE 13:53 0 George Simion a spus, după consultări, că AUR e parte a soluției. Delegația acestui partid a stat 11 minute la discuții cu șeful statului.  „Ne bucură faptul că domnul Nicușor Dan și-a schimbat ritmul. Mult mai rapid, mult mai la subiect. Aș începe prin a repeta ceea ce ieri cred că a înțeles toată lumea. Fără AUR nu se poate. Țara trece prin niște momente complicate. România a fost adusă în această situație de guvernările iresponsabile și de către conducătorii slabi pe care i-a avut. Azi AUR a venit cu o propunere de ieșire din criză și cu o propunere de premier AUR, desigur respectând votul românilor. Obiectivele noastre politice le-am enumerat de-a lungul ultimei luni. A fost o lună pierdută pentru că nu am fost ascultați. Cine decontează această lună pierdută din vina președintelui. AUR a arătat în Parlament faptul că voința personală a lui Nicușor Dan nu poate trece peste voința poporului, și dacă va continua să încalce voința românilor, concluzia e că trebuie suspedarea lui Nicușor Dan. Dacă nu se intervine acum, săptămâna aceasta, pentru ca domnul Ilie Bolojan să părăsească scaunul de la Palatul Victoria. Au trecut 45 de zile. Guvernul e demis. (…) AUR vrea să construiască pentru că țara trebuie să iasă urgent din criză”, a spus el.

Ultimele știri

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine