Cascada Bigăr, unul dintre cele mai frumoase obiective turistice din țară, s-a prăbușit

Unul dintre cele mai frumoase obiective turistice din țară, cascada Bigăr din Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița, s-a prăbușit luni din cauze naturale, a anunțat Romsilva.

„Avem, din păcate, și o veste neplăcută. Cascada Bigăr, unul dintre cele mai frumoase obiective turistice din Parcul Național Cheile Nerei – Beușnița, s-a prăbușit astăzi din cauze naturale”, a anunțat luni pe Facebook Regia Națională a Pădurilor Romsilva.

Reprezentanții regiei susțin că travertinul și mușchii care s-au acumulat în timp au crescut în dimensiuni și greutate, iar luni cascada a cedat sub propria greutate.

Angajați ai Romsilva sunt la fața locului pentru a evalua situația.

Cascada Bigăr, desemnată „cea mai frumoasă din lume”

Cascada a fost necunoscută publicului larg până în 2013, când o fotografie a cascadei Bigăr a ajuns la „The World Geography”, un site care se ocupă de subiecte legate de geografie, natură, destinaţii turistice neobişnuite.

În plus, într-unul din topuri realizate de „The World Geography”, cascada Bigăr fost desemnată cea mai frumoasă din lume. Ulterior, jurnaliştii de la Huffington Post au publicat un articol pe baza topului întocmit de „The World Geography”, în care se spunea despre cascadă că este “un loc magic, desprins parcă din basme”.

Ultimele știri

ArcelorMittal Hunedoara, vândută către UMB Steel. Cine este, de fapt, noul proprietar

ArcelorMittal Hunedoara trece în proprietatea UMB Steel, controlată de...

Mii de primării în grevă de avertisment. Sindicaliștii protestează față de măsurile Guvernului Bolojan

Marți, peste 1.300 de primării vor intra în grevă...

Doză zilnică sigură pentru extractul de canabis în Europa. Reglementări stricte pentru suplimentele alimentare

Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară a stabilit pentru prima...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine