marți, iulie 1, 2025
23.4 C
București

Alianța care ar putea schimba scena politică românească! Cozmin Gușă despre o colaborare Victor Ponta-George Simion: „Scorul lor cumulat merge spre 30%”

Anul 2024 va fi marcat de 4 rânduri de alegeri, iar cărțile au început să se joace încă de acum. O întâlnire între Victor Ponta și George Simion a iscat valuri printre politicieni. Analistul Cozmin Gușă a vorbit despre ce afecte ar avea o alianță Pro România – AUR.

Întâlnirea-surpriză dintre Victor Ponta și George Simion de zilele trecute a stârnit o serie de analize. Cozmin Gușă a analizat care ar putea fi efectele unei alianțe pentru viața politică din România.

Un posibil parteneriat între Pro România și AUR ar putea destabiliza total modul în care sunt distribuite forțelor care domină în prezent scena politică, conform unei analize realizare de politologul Cozmin Gușă.

”Ei bine, chiar din aceste prezentări succinte, puteți pricepe că asocierea Ponta-Simion poate fi un proiect ce completează neajunsurile fiecăruia, iar dacă vor reuși să se acomodeze într-un echipaj politic de tipul ”AUR-Pro România”, e limpede că vor fi unii dintre protagoniștii alegerilor din 2024. Chiar și aritmetic, scorul lor cumulat actual merge spre 25-30%, iar emoția pozitivă generată de orice construcție nouă îi va propulsa în mod suplimentar.

Desigur că mai e mult până departe, vorbim totuși despre doi individualiști în politică, e posibil ca înțelepciunea să nu-i fi atins încă în ciuda înaintării în vârstă, au atuuri evidente dar și defecte majore, pe care le pot compensa doar prin spirit de echipă și atragerea de oameni consolidați, de a căror încredere azi nu beneficiază”, a scris Cozmin Gușă, citat de stiripesurse.ro.

Disensiunile constante care au loc la vârful alianței de guvernare și diminuarea semnificativă a electoratului USR și Reper sunt elemente care ar putea fi decisive și favorabile pentru noua posibilă alianță, este de părere Gușă.

”De ieri, echipajul Simion-Ponta a semnalizat public că se înscrie în viitoarea cursă și, mai ales pentru că pista de concurs este în mod evident una de tip anti-Iohannis, apar ca favoriți să preia conducerea în primele tururi.

De-aici încolo totul se poate modifica însă rapid, pentru că vor fi cele mai complexe alegeri din România de după 1989, cu răsturnări de situații ce vor fi generate în principal de mega acțiunile geopolitice ce vor ajunge la apogeu în zona noastră exact pe durata parcursului nostru electoral”, mai arată Cozmin Gușă.

Andrada Ionescu
Andrada Ionescu
Andrada este un jurnalist cu experiență care acoperă subiectele de actualitate din România. Absolventă de Sociologie, Andrada Ionescu are un background care îmbină jurnalismul cu marketingul politic și îi oferă un plus în selectarea informațiilor pe care le prezintă cititorilor.

Ultimele știri

Parlamentarii au votat: fără bani de chirie pentru aleșii cu locuință în apropierea Capitalei

Legea prin care parlamentarii care dețin imobile în București...

Kelemen Hunor spune ce au în comun Ilie Bolojan şi Klaus Iohannis

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a afirmat sâmbătă, la emisiunea...

România înregistrează prima scădere a PIB/capita după patru ani de creștere. Țara care vine puternic din urmă

România a înregistrat anul trecut prima scădere a Produsului...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine