Avocat din Baroul București, trimis în judecată pentru incitare la violență

Un avocat membru al Baroului București a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București pentru incitare la violență, ură sau discriminare în formă continuată, fiind cercetat în prezent sub măsura controlului judiciar.

Conform comunicatului emis de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, în dosarul nr. 28/158/P/2025, inculpatul- avocat din Baroul București– este acuzat de două acte materiale comise în zilele de 24 și 26 ianuarie 2025, fapte prevăzute și pedepsite de articolul 369 din Codul penal cu aplicarea articolului 35 alin. 1 Cod penal.

Discurs violent la protestul din Piața Victoriei

Potrivit procurorilor, în data de 24 ianuarie 2025, în cadrul unui protest organizat în Piața Victoriei din București, unde susținătorii lui Călin Georgescu cereau reluarea turului doi al alegerilor prezidențiale, avocatul a rostit un discurs considerat incitator la acte de violență:

„Vrem pe el, atât! Bă! Voi dacă nu… Dacă încercați ceva împotriva acestui om, nesocotiți voința noastră! Vă călcăm pe cap! Dacă îndrăzniţi să faceți ceva… vă călcăm pe cap! Păi, vă jucați, mă, cu noi? (…) Unde ești mă, bărbate? Vino, mă, aicea la o horă! Să facem bătuta! (…) Vino, mă, bărbate aicea! Oricum o să ajungem și la (…) în curând! Nu mai rămâne nimic din sediul ăla al vostru mă! O să vedeți că acuma suntem așa o mie, două, cât or să fie! Dar, o să fim mai mulți! Şi mai mulți! Bă chiar vreți să punem mâna pe ciomege! Păi! Vă scoatem mă cu ciomege! Dacă ne rugați, venim imediat!”

Clip video cu conținut amenințător pe TikTok

La doar două zile după protest, în 26 ianuarie 2025, același avocat a încărcat pe platforma TikTok un clip video în care transmitea un mesaj similar:

“Vă e frică, mă, ticăloșilor? Vă e frică, nu? Ziua Z se apropie! Se apropie! Stați liniștiți, că ne pregătim! O să fim, nu 500 de mii în stradă, mă, … o să fim 1 milion, mă! O să vă călcăm pe cap, mă! Vă e frică, nu? Am văzut în Piața Victoriei! Bă, în Piaţa Victoriei, câte unități de jandarmi ați adus, mă? Noi am venit pentru hora unirii! Doar v-am zgâlțâit, mă, puțin! Să vedeți cum e! Am tras de gardurile alea puțin și v-ați (…) pe voi! Erau jandarmii ăia, erau uzi… ăia din față! Au chemat o mie și una de țestoase prin spate pe acolo! Nu o să vă mai apere mă, nici jandarmii! Nici poliția, nici nimeni! În fața poporului nu va sta, mă, nimeni! Ați înțeles? Marş, mă! Marș, mă! Că vă măturăm cu voi pe jos, mă! Feriți-vă de furia poporului! Feriți-vă, că va fi jale!”

Procurorii au stabilit că discursurile inculpatului au fost determinate de susținerea față de un candidat la alegerile prezidențiale din România și dezaprobarea față de un partid politic, constituind incitare la acte de violență împotriva unei categorii de persoane definite pe criterii de apartenență politică.

 

Constantinescu Gabriel
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Tensiuni între lideri. Macron critică atacurile americane din Iran înaintea summitului NATO de la Haga

Președintele francez Emmanuel Macron a lansat critici dure la...

Noul ministru al Fondurilor Europene, amenințat cu moartea după numirea în Guvernul Bolojan

Dragoș Pîslaru, noul ministru al Fondurilor Europene din Guvernul...

Israelul sub atacuri cu rachete iraniene, după ce Trump anunțase armistițiul

Israelul a fost vizat marți dimineața de un nou...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine