Câți soldați a pierdut Rusia din 2022 și ce alte pagube au fost contabilizate

Pierderile suferite de armata rusă în Ucraina continuă să crească, potrivit unui nou raport oficial al Statului Major ucrainean. De la declanșarea invaziei pe scară largă, Moscova ar fi pierdut aproape 1,19 milioane de militari, alături de mii de tancuri, vehicule blindate și sisteme de armament.

Rusia a pierdut aproximativ 1.187.780 de soldați în Ucraina de la începutul invaziei sale pe scară largă, la 24 februarie 2022, a raportat, sâmbătă, Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei, citat de The Kyiv Independent.

Potrivit raportului oficial, bilanțul include aproximativ 1.300 de victime înregistrate în rândul forțelor ruse doar în ultima zi.

Datele publicate de armata ucraineană indică, de asemenea, pierderi masive de tehnică militară ale Rusiei de la începutul conflictului. Conform estimărilor, Moscova ar fi pierdut 11.409 tancuri, 23.714 vehicule blindate de luptă, precum și 69.717 vehicule și rezervoare de combustibil.

În același timp, raportul menționează distrugerea a 35.032 de sisteme de artilerie, 1.567 de sisteme de lansare multiplă a rachetelor și 1.258 de sisteme de apărare aeriană.

Pierderile aeriene și navale raportate de partea ucraineană includ 432 de avioane, 347 de elicoptere, 89.684 de drone, 28 de nave și bărci, precum și un submarin.

Autoritățile de la Kiev publică zilnic astfel de evaluări privind pierderile Rusiei în războiul declanșat împotriva Ucrainei, cifrele neputând fi verificate independent, dar fiind utilizate ca indicator al intensității confruntărilor militare de pe front.

author avatar
Constantinescu Gabriel
Gabriel Constantinescu este unul dintre jurnaliștii care a acoperit vreme îndelungată zona socială din presa online. Cu experiență în alegerea știrilor, Gabriel este pasionat de sport și drumeții. Absolvent al Facultății de Administrație Publică el acoperă cu succes materialele care tratează activitatea primăriilor, a consiliilor județene și instituțiilor subordonate acestora. Este căsătorit și are doi copii care speră să trăiască într-o lume mai bună.

Ultimele știri

Cât de departe este dispus Trump să meargă pentru preluarea Groenlandei? Răspuns scurt, dat într-o conferință-maraton

Președintele american Donald Trump continuă să facă eforturi pentru...

Kelemen Hunor: Până când PNL îl susține pe Bolojan, guvernul rezistă. Rotativa este o problemă

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, avertizează că rotativa guvernamentală planificată...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine