joi, aprilie 16, 2026
17.5 C
București

Grevă la metrou, cu revendicări neclare. Circulația este paralizată în București

Grevă la metrou. Circulația metroului este oprită vineri dimineață în București, iar călătorii au fost nevoiți să apeleze la RATB pentru a ajunge la serviciu. Sindicaliștii au declanșat o acțiune spontană de protest, pe fondul posibilității de plafonare a salariilor.

Sindicaliștii au coborât în tunel, pe şine, în staţia Piaţa Unirii 1. Din cauza faptului că trenurile nu pot circula, întreaga rețea subterană este blocată.

Grevă la metrou. Reprezentanții Metrorex spun că revendicările protestarilor nu sunt clare, însă este posibil ca mitingul să aibă loc pe fondul încercării ministrului Transporturilor de a bloca privilegiile salariale și comerciale ale sindicaliștilor, relatează B1TV.

„Aşa-zisul protest spontan reprezintă în fapt o acţiune sindicală, în timpul căreia reprezentanţii USLM au refuzat orice tentativă de dialog cu conducerea Metrorex. Deşi sindicaliştii au lăsat de înţeles că ar avea o listă de cereri, invitaţiile repetate de întâlnire cu managementul companiei au fost ignorate complet pe parcursul nopţii”, au transmis reprezentanţii Metrorex într-un comunicat.

Ultimele știri

Premierul Bolojan, surpriză la ceas de seară la sediul PNL: „A venit într-o vizită neanunțată”

Premierul Ilie Bolojan a făcut o vizită neașteptată miercuri...

Bucureștenii, înfuriați de intenția Metrorex de a mări prețul călătoriei de la 5 la 7 lei. „Soluția este să ieșim în stradă

Metrorex intenționează să majoreze prețul călătoriilor cu metroul de...

Noua lege a salarizării bugetarilor: 3 scenarii pe masa Coaliției de guvernare

Guvernul României trebuie să decidă rapid cum va adopta...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine