Trecerea Bulgariei la euro și majorarea taxelor au generat o creștere semnificativă a prețurilor, resimțită de turiștii români. Vicepreședintele ANAT, Andrei Voican, avertizează că destinațiile populare precum Balcic au prețuri similare celor din Grecia sau Italia.
Trecerea Bulgariei la moneda euro, combinată cu majorarea taxelor, a determinat o creștere semnificativă a prețurilor, afectând turiștii români care vizitează țara. Vicepreședintele ANAT, Andrei Voican, a atras atenția asupra acestor schimbări, citat de Economica.net.
Voican a oferit un exemplu concret, publicând pe Facebook o fotografie cu prețurile de la o terasă din Balcic, unde o bere Heineken de 0,33 litri costă 32 de lei. El a comparat situația cu cea din Vama Veche, unde o bere poate costa între 10 și 15 lei, subliniind că în Bulgaria prețurile sunt acum duble sau chiar triple.
El a contestat percepția conform căreia Bulgaria ar avea prețuri mult mai mici decât România, numind-o o prejudecată. Voican a descris prețurile de la Balcic ca fiind similare cu cele din Grecia sau Italia, după adoptarea euro și creșterea taxelor.
Deși atmosfera rămâne plăcută, Voican a remarcat că prețurile mici sunt de domeniul trecutului. El a evidențiat prezența majoritară a turiștilor români în comparație cu localnicii.
Potrivit Eurostat, Bulgaria a înregistrat cea mai mare rată anuală a inflației din zona euro în aprilie 2026, cu o creștere de 6,2%. Acest lucru plasează țara pe primul loc în clasamentul zonei euro pentru perioada respectivă.
Institutul Național de Statistică din Bulgaria a raportat o estimare preliminară națională, indicând o inflație lunară de aproximativ 2% și o inflație anuală de 7,1%, conform Indicelui Prețurilor de Consum (CPI).
