miercuri, iunie 24, 2026
23.6 C
București

Vladimir Putin vrea ca rușii să facă mai mulți copii. Ce riscă să pățească rusoaicele care nu vor să participe la „efort”

Kremlinul vizează creșterea natalității prin măsuri noi. Femeile care refuză să aibă copii ar putea ajunge la psiholog, conform unor directive recente. Bonusuri financiare sunt oferite pentru fiecare nou-născut.

Preocuparea lui Vladimir Putin pentru natalitatea scăzută din Rusia nu este o noutate. În prezent, rata natalității este de doar 1,4 copii per familie. Președintele rus își dorește ca fiecare familie să ajungă la 2,1 copii. Scopul este ca tinerii să aspire sincer la bucuria maternității.

Conform publicației Bild, femeile care refuză să aibă copii sau să se căsătorească riscă atenția autorităților. Acestea ar putea fi trimise la psiholog. Medicii vor întreba femeile despre dorința lor de a avea copii, în conformitate cu directivele Ministerului Sănătății.

Dacă o femeie răspunde că nu dorește copii, va fi îndrumată către un psiholog. Scopul este de a dezvolta o atitudine pozitivă față de maternitate. Rusia a incriminat mesajele pro-avort și a înăsprit procedurile medicale.

De la 1 martie 2026, autoritățile recompensează financiar studentele și elevele însărcinate accidental. Novaya Gazeta menționează o recompensă de 100.000 de ruble (1.080 de euro) pentru fiecare nou-născut.

Putin a subliniat că dorește, printr-un efort comun, să asigure că tinerii „aspiră cu sinceritate să găsească bucuria maternității”.

Ultimele știri

Elena Lasconi, despre Nicușor Dan: „Îi lipsește chestia aia pe care noi o numim suflet”

Elena Lasconi l-a criticat vehement pe președintele Nicușor Dan,...

Călin Georgescu cere „Turul doi înapoi”: „un guvern depărtat de voia lui Dumnezeu va cădea oricum”

Călin Georgescu, fost candidat la prezidențiale, a transmis un...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine