Gheorghe Piperea a lansat un avertisment privind posibilele probleme ale României cu PNRR, afirmând că țara ar putea returna miliarde de euro UE în 2027. El și-a exprimat nemulțumirea față de modul în care a fost negociat PNRR și a criticat lipsa de acțiune înlocuirea termocentralelor cu centrale pe gaze.
Gheorghe Piperea, invitat la Marius Tucă Show, a afirmat că România riscă să returneze miliarde de euro Uniunii Europene în 2027 din cauza neîndeplinirii jaloanelor din PNRR. El a criticat sistemul de finanțare și a declarat că România nu ar fi trebuit să semneze acest plan.
Piperea a subliniat că închiderea termocentralelor fără înlocuirea lor cu centrale pe gaze este o problemă majoră. „Din elitele astea automatizate au luat miliardele și nu au făcut aceste centrale pe gaze care să înlocuiască termocentralele”, a spus el.
Europarlamentarul a calificat PNRR drept un „cadou otrăvit”, subliniind că sistemul de finanțare condiționează primirea banilor de îndeplinirea jaloanelor. El a criticat și implicarea limitată a parlamentarilor în negociere, susținând că planul a fost greșit conceput de la început.
Piperea a criticat și pe Sorin Grindeanu pentru declarațiile privind termocentralele. „Eu de aceea sunt foarte enervat pe Grindeanu că vine și spune: Nu vom mai închide astăzi”, a declarat el, subliniind că PNRR deja prevede înlocuirea termocentralelor cu centrale pe gaze.
Sorin Grindeanu a anunțat că va depune un proiect de lege pentru a preveni închiderea capacităților de producție fără înlocuire. El a cerut lui Ilie Bolojan să negocieze la Bruxelles amânarea termenului pentru închiderea centralelor pe cărbune.
Piperea a pus la îndoială implicarea adecvată a autorităților în rezolvarea acestor probleme, întrebându-se de ce nu s-au luat măsuri în cei cinci ani de la semnarea PNRR.
