marți, august 4, 2026
25.6 C
București

Primarul român reales pentru a treia oară în funcție, într-o localitate din Spania. L-a felicitat ambasadorul României

Un primar român a fost reales pentru a treia oară în Spania. Românul Aurel Truță a câștigat cel de-al treilea mandat în localitatea Paramo de Boedo.

Aurel Truță este originar din Alba Iulia. Ambasadorul României în Spania a scris un mesaj de felicitare pentru primarul cu origini românești, transmite B1TV.

Îi felicit pe românii care s-au implicat în alegerile locale din Spania, indiferent de culoarea politică, un act de normalitate. De asemenea, îi urez succes domnului Aurel Truță reales primar în localitatea Páramo de Boedo, un exemplu de curaj și de integrare în societatea gazdă”, a scris pe Twitter, ambasadorul României în Spania, George Bologan.

Aurel Truță a emigrat în Spania acum 20 de ani. A lucrat în agricultură, a fost chelner și constructor. A ajuns în Paramo de Boedo pentru niște lucrări de construcții și i-a plăcut atât de mult, încât și-a cumpărat o casă aici.

Ultimele știri

Incident naval pe Brațul Sulina. O navă străină a blocat temporar canalul

O navă sub pavilion străin a blocat Brațul Sulina...

Oana Gheorghiu îl laudă pe Bolojan că a scăpat România de eticheta „junk”: Meritul ăsta are un singur nume, Bolojan

Vicepremierul Gheorghiu laudă reușitele lui Bolojan în menținerea stabilității...

Rămâi fără curent electric în aceste localități. Lista completă a întreruperilor de energie

Rețele Electrice Muntenia a anunțat o serie de întreruperi...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine