miercuri, iunie 17, 2026
22.9 C
București

Reacția miniștrilor după ce Senatul a votat creșterea salariilor demnitarilor: „Pentru mine a fost o surpriză”. „Am văzut în presă”

Miniștrii spun fie că au fost surprinși de decizia Senatului de a majora salariile demnitarilor, inclusiv ale lor. Social democrații spun că a fost o greșeală – deși parlamentarii PSD au votat proiectul. Ministrul Mediului spune că a aflat din presă despre suma pe care ar urma să o primească în plus.

„Pentru mine a fost o surpriză votul din Senat de ieri, dar camera decizională e Camera Deputaţilor. Am discutat cu liderul de grup, aţi văzut decizia PSD, sunt convins că a fost o greşeală în Senat şi că va fi îndreptată în Camera Deputaţilor”, a spus Sorin Grindeanu, potrivit Digi 24.

„Am văzut în presă că s-ar mări cu 2.000 lei brut, care ar însemna 1.000 de lei net. Așteptăm decizia în Camera Deputaților și discutăm după”, a spus ministrul Mediului, Tanczos Barna. „Haideți să așteptăm decizia Parlamentului și în funcție de asta, bineînțeles, vom implementa această propunere. Deocamdată, salariul meu a rămas același. Cred că e un salariu conform statutului pe care îl am”, a spus ministrul Economiei, Florin Spătaru.

„Propunerea n-a venit din partea Guvernului, a venit din partea Parlamentului și acolo nu mă pot pronunța. Nu știu care au fost argumentele cu care au venit parlamentarii pentru această creștere salarială”, a adăugat el.

PSD, PNL, UDMR și AUR au votat în favoarea proiectului de lege. USR a votat împotrivă.

Sursă foto: Digi 24

Ultimele știri

Motivul pentru care Nicușor Dan a întors Legea minelor. Articolul de lege cu probleme

Președintele României, Nicușor Dan, a cerut Parlamentului să reexamineze...

„Bacteria devoratoare de carne” se extinde și în Marea Neagră. Punctul fierbinte este în Marea Baltică

Bacteriile Vibrio, cunoscute pentru efectele devastatoare asupra țesuturilor umane,...

Anchetele Lumea Politică

Articole pentru tine